Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się usuwaniem tkanki próchnicowej zęba (z zachowaniem maksymalnej objętości zdrowej tkanki) i zastępowaniem jej różnorakimi materiałami służącymi do wypełniania ubytków. Są to kompozyty chemo- i światłoutwardzalne, kompomery, glasjonomery, uzupełnienia typu inlay/onlay wykonywane metodą bezpośrednią lub przez technika w laboratorium protetycznym.

W celu właściwej oceny zakresu wymaganej preparacji stosujemy lupy powiększające oraz mikroskop. Umożliwia to wcześniejszą diagnostykę ubytków próchnicznych łatwe odróżnienie tkanki zdrowej i próchniczej pod dziąsłem, identyfikacji pęknięć zębiny, szkliwa i wypełnień. Rodzaj użytego materiału lub techniki odbudowy zęba, jest każdorazowo dobierany indywidualnie w zależności od stanu zęba i wymagań Pacjenta.

Istotą cechą próchnicy zębów jest jej PERMANENTNY PROGRES. Oznacza to że tkanka objęta chorobą nigdy sama się nie zagoi. Zatem regularne kontrole i wczesna interwencja zapewniają nie tylko zdrowe zęby ale też mniejsze zniszczenie zęba i związane z tym niższe koszty leczenia.

Nieleczona próchnica prowadzi do obumarcia miazgi zębowej i koniecznego leczenia kanałowego, lub do zniszczenia korony klinicznej i konieczności leczenia protetycznego. W skrajnych przypadkach zaniedbana próchnica może skutkować takim zniszczeniem zęba, że jedynym rozwiązaniem pozostaje jego usunięcie.

Menu